אבולוציית הפינטק (R) לא תשודר בטלוויזיה, אבל היא תעבור דיגיטציה

אנו נמצאים על סף התפתחות (או מהפכה) גדולה בתעשיית השירותים הפיננסיים העולמית. האופן שבו אנו שולחים, מקבלים, מאחסנים ומשקיעים כסף עשוי לעבור כמה שינויים קיצוניים. מה שאנו שולחים – כלומר הכסף עצמו – עשוי לעבור מהפך מוחלט. זהו שחר עידן הפינטק (טכנולוגיה פיננסית), שבו כל דבר פיננסי – מארנקים לבנקים ועד לכסף פיזי עצמו – עשוי לעבור דיגיטציה מלאה.

אז, אם כל מה שקשור לכסף הוא "מאלקטרוני", איך זה עשוי לשנות את הנוף הפיננסי? על אילו סיכונים והזדמנויות מתעוררים עשויים משקיעים לרצות לשים עין?

אלי רייפמן 2

מה זה פינטק?
אם אינכם מכירים היטב את הכוחות המניעים את הפינטק, בואו נפרק אותו כדי לראות טוב יותר. פינטק – קיצור של "טכנולוגיה פיננסית" – היא תעשייה היברידית מתפתחת המפגישה בין שירותים פיננסיים מדור קודם וחדשנות טכנולוגית. עם השילוב הזה, תעשיית הפינטק צפויה להתחרות ולשבש שירותים פיננסיים מסורתיים כפי שהכרנו אותם פעם.

לדברי מייקל פיירבורן, מאמן חינוך ב-TD Ameritrade, "אנו רואים התכנסות של חברות פיננסיות המשתמשות בטכנולוגיה מצד אחד, וחברות טכנולוגיה המשתמשות במוצרים פיננסיים מצד שני."

זה נראה די פשוט עד שאתה מפרק את זה. כפי שניסחה זאת פיירבורן: "הצד ה'סנפיר' מסתכם בהלוואות והלוואות – שירותים מורשת שהיו קבועים במשך זמן רב. מצד שני, 'טק' הוא שם נרדף לשינוי והפרעה".

הוא המשיך והסביר כי ייתכן שלצד הטכנולוגי יש מיצוב, שיווק והבנה טובה יותר של הרשתות החברתיות, הדמוגרפיה של בסיס הלקוחות שלהם והמוצרים שהם קונים.

אז, אם הטכנולוגיה היא הצד שצפוי לתת מנה דרסטית יותר של הפרעה, אז מה זה עשוי להיות אומר לחברות פיננסיות עתיקות יומין שמנביטות יריות דיגיטליות ירוקות ממזרע לבנה? הנה סקירה של תעשיית הפינטק וכמה מחברות הטכנולוגיה הפיננסית שעשויות להאכיל אותה.

בנקאות כשירות דיגיטלי בלבד
אם אתה יכול לבצע רכישות או הפקדות בסמארטפון, בטאבלט או בכל מכשיר נייד אחר, אז מה הטעם ללכת לבנק פיזי, למעט משיכת מזומנים פיזיים? בנקים "מורשת" רבים עוברים במהירות לספק שירותי בנקאות מקוונים. אבל זה לא אותו דבר כמו בנקים מקוונים בלבד כמו Ally Financial (ALLY) ו-First Internet Bancorp (INBK) שדחפו בכוונה את העקומה בשלב מוקדם וכעת הם מחזיקים במשהו כמו יתרון ראשון.

אם בנקים מקוונים בלבד שולטים בחלק ניכר מהשוק, אז בנקים שפחות מצוידים בהון או במשאבי טכנולוגיה כדי לנצל את התפתחות הפינטק הזו – כמו בנקים אזוריים רבים כל כך – עלולים להיפגע כולם. הרעיון כאן הוא שאם בנק יכול לספק את כל (או רוב) מה שהלקוחות רוצים, ללא העלויות המורשת של סניפים עם מלאי כוח אדם ועלויות בנייה, ניתן יהיה להעביר את החיסכון ללווים ולמפקידים.

מערכות מסחר אלקטרוני ותשלום אלקטרוני
האם אתה צריך לשלוח כסף או לבצע תשלום במהירות? אם כן, למה לשלוח למישהו צ'ק דיגיטלי או להעביר כספים כאשר אתה יכול לשלוח כסף במהירות הקשה עם מערכות תשלום אלקטרוני כמו PayPal (PYPL) או Venmo (בבעלות PayPal)? אם אתה מנהל עסק מקוון, ייתכן שיהיה מהיר יותר וזול יותר להשתמש בצבר שירותי סוחר כמו Square (SQ) מאשר להשתמש בפלטפורמת עיבוד כרטיסי אשראי או חיוב.

אלי רייפמן 3

מערכות מסחר אלקטרוני נוגסות בפינות צלחת הגבינה של הבנקים הגדולים. חברות טכנולוגיה אולי חושבות, "למה לא לקחת רק נתח טוב מהגבינה?" זה נראה כמו התקדמות הגיונית, וזו הסיבה שחלק מהבנקים עשויים להיות קצת מודאגים.

שירותים פיננסיים חוץ בנקאיים
בדצמבר האחרון, ה-FDIC אימץ כלל – החל ב-1 באפריל – שקובע את הבמה לתאגידים חוץ בנקאיים להגיש אגרות של "חברת הלוואות תעשייתיות". זה מאפשר לחוץ בנקים להתחיל להציע שירותים בנקאיים – כלומר, הנפקת הלוואות ואיסוף פיקדונות מבוטחים.

מי יכול להיכנס לחלל הזה? SQ וחברת הלוואות לסטודנטים Nelnet (NNI) אושרו לאחרונה את האמנות שלהם. מבחינת השמות הגדולים, דיווחים בתקשורת מצביעים על התעניינות מצד ענקית הקמעונאות וולמארט (WMT), אמזון ענקית הטכנולוגיה (AMZN), ואיל המדיה החברתית פייסבוק (FB), בתור התחלה. יכול להיות שיש עוד.

אפשר לראות את מה שקורה כאן בצורה כזו: פינטק לא רק מביאה טכנולוגיה חדשה לתחום הבנקאות הישנה, ​​אלא היא גם מביאה איתה תרבות של מהירות, זריזות ושיבוש. לחוץ בנקים אלה אין אולי עשרות שנות ניסיון במתן שירותים בנקאיים, אבל האם הטכנולוגיות ותרבויות החדשנות שלהם יהפכו אותם למהירים וזריזים מספיק כדי לזלול את נתח השוק של בנקים עתיקים?

נכסי מטבעות קריפטו
כולנו ראינו את תנודתיות המחירים המנקרת עיניים במטבעות קריפטוגרפיים פרטיים כמו ביטקוין ואתריום. בפברואר 2021, שווי השוק של ביטקוין עבר את רף ה-1 טריליון דולר, מה שהפך אותו לקריפטו הראשון שעושה זאת. למרות שמטבעות קריפטוגרפיים הם נכסים ספקולטיביים, איננו יודעים עדיין אילו מהם עלולים להיגמר כמאגרי ערך אמינים או כאמצעי החלפה. אבל מרחב המטבעות הדיגיטליים עשוי לעבור התרחבות מסיבית, ממטבעות פרטיים למטבעות דיגיטליים של הבנק המרכזי, הלא הם CBDCs.

סין עשויה להיות הראשונה להשיק מטבע דיגיטלי לאומי בשם DCEP (Digital Currency Electronic Payment), או מה שדיווחי התקשורת וצופי הקריפטו מכנים "יואן דיגיטלי". מבלי לנסות לחזות את העתיד, קל לדמיין כיצד ל"אינטרנציונלציה" של יואן דיגיטלי עשויות להיות השלכות גדולות על הסחר העולמי, הכלכלה הצומחת של סין והסיכויים שלה להשקעות זרות.

יחד עם (או מאחורי) מדינות אחרות, ארצות הברית עדיין נמצאת בשלב ה"חקר" של פיתוח CBDC משלה, או "הדולר הדיגיטלי". אם או כאשר היא תנפיק סוף סוף דולר דיגיטלי, עשויה להיות לכך השפעה משמעותית מעבר לזרז עסקאות כסף. זה יכול לטעון להשפיע על תעשיית הבנקאות, על מצב המזומנים הפיזיים ואפילו על מעמדו התחרותי של הדולר כמטבע הרזרבה העולמי. אולי לפיגור במירוץ להנפקת מטבע דיגיטלי לאומי עשויה להיות גם השפעה משמעותית, לטוב ולרע.

שומרי השערים הדיגיטליים
אם האורות הבהירים של החדשנות הטכנולוגית יטילו צללים משלו, אז הפינטק עשוי להביא – יחד עם היתרונות הפוטנציאליים שלו – את חלקו בסיכונים, בתאונות ובשחקנים רעים. אבטחת סייבר, זירת הסלמה מתמדת, עשויה להיות צורך בר קיימא ולכן השקעה כמו פינטק יוצאת מהשוליים למרכז הפעולה. כדי לקבל תחושה של מה שמתבשל בחזית האבטחה, חפשו חברות המפתחות אחסון נתונים מרובי עננים, זיהוי הונאות בינה מלאכותית, רשתות Secure Access Service Edge (SASE), מערכות בלוקצ'יין וטכנולוגיות רגולטוריות (regtech).

השקעה בקרן של נוף הפינטק של מחר
זה דבר אחד להשקיע בנכס פיננסי לטווח ארוך. זה דבר נוסף להשקיע במקור ובתשתית שעשויים לתת לכל הנכסים הפיננסיים את המהות, הניידות שלהם, ו – אם נאמר זאת – את המשמעות שלהם. כדי להשקיע בתעשייה המתפתחת במהירות זו, כדאי לשקול לשים לב לכל החלקים הנעים הניזונים אל מנועי ההתקדמות וההפרעות. במובן מסוים, האזורים המוזכרים כאן רק מגרדים את פני השטח. סביר להניח שיגיעו שינויים נוספים לתעשיית הפינטק – חלקם טרם הומצאו – אז נסו לא למצמץ. אולי תפספס משהו.

טל ציקורל בלוג רכבים | טל ציקורל מידע על רכבים | טל ציקורל מגרש מכוניות| טל ציקורל חלקי חילוף | טל ציקורל בלוג | טל ציקורל האתר הראשי | טל ציקורל מימון לרכב | טל ציקורל נדלן | טל ציקורל הכנסת ספר תורה | טל ציקורל רכבים לחתונה | טל ציקורל ייבוא רכבי יוקרה